Nezařazené

Antonio Banderas


Antonio je jedním z předních herců své generace. Sklidil uznání kritiky za svou roli ve filmové adaptaci muzikálu Andrewa Lloyda Webera Evita (režie Alan Parker), která mu přinesla nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec.

Druhou nominaci na Zlatý glóbus mu vynesl herecký výkon v kasovním trháku Zorro: Tajemná tvář, ve kterém si zahrál spolu s Anthony Hopkinsem a Catherine Zeta-Jones. V roce 1999 se poprvé chopil režijní taktovky a natočil film Léto v Alabamě s Melanií Griffith. Za svůj nedávný muzikálový debut na Broadwayi s názvem Nine byl nominován na cenu Tony Award v kategorii nejlepší herec v muzikálu a získal ceny Drama Desk Award, Outer Critics Circle Award, Drama League Award a Theater World Award. Banderas si nedávno zahrál ve filmu Briana de Palmy Femme Fatale. Krátce se objevil také v biografickém filmu Frida se Salmou Hayek. Mezi jeho filmy z nedávné doby patří také Imagining Argentina s Emmou Thompson a televizní film And Starring Pancho Villa as Himself, za nějž byl nominován na další Zlatý glóbus a Emmy. Banderasovým filmovým debutem se stal v roce 1982 film Labyrint vášní, který odstartoval jeho dlouhodobou spolupráci s režisérem Pedro Almodovarem. Společně natočili čtyři další filmy: Matador, La Ley del deseo, Ženy na pokraji nervového zhroucení a Spoutej mě! V tomto období si zahrál také v méně výstředních španělských dramatech včetně Los Zancos, El Placer de matar a Baton Rouge. Díky mezinárodnímu úspěchu filmů Ženy na pokraji nervového zhroucení a Spoutej mě! se Banderas dostal do povědomí amerického publika a v roce 1992 debutoval v americkém filmu rolí mladého kubánského muzikanta v dramatu Králové mamba.

V období, kdy byl do filmu obsazen, ještě vůbec neuměl anglicky a musel se naučit všechny dialogy bez znalosti jazyka. V následujících dvou letech se Banderas objevil ve vedlejších rolích filmů jako Philadelphia, Dům duchů, Interview s upírem a Rapsodie v Miami. Prvním americkým filmem, ve kterém se objevil v hlavní roli, byl v roce 1995 akční snímek Desperado Roberta Rodrigueze, s nímž spolupracoval také na filmech Spy Kids: Špioni v akci, Spy Kids 2: Ostrov ztracených snů, Spy Kids 3-D: Game Over, Čtyři pokoje a Kdysi dávno v Mexiku. Mezi jeho další filmy patří Schůzka s cizincem, Nájemní vrazi, Jedna navíc, Vikingové, Sedmý hřích, Boxeři a Tělo na tělo. Svůj hlas propůjčil postavě kocoura v botách v animovaném hitu Shrek 2 a nedávno se znovu chopil režie u filmu El Camino De Los Ingleses, který natočil podle stejnojmenné knihy Antonia Solera. Další hereckou úlohu si zahraje v hudebním dramatu Take the Lead.

Podobné příspěvky