Blade Runner

bladerunnerPočátkem 21. století dosáhla společnost Tyrell ve výzkumu robotů fáze Nexus.

Její výrobky byly téměř identické s lidmi, nelišily se ani inteligencí. Lidé používali replikanty při nebezpečných výpravách, nebo jako otroky při kolonizaci jiných planet. po krvavé vzpouře replikantů v jedné z mimozemských kolonií byl robotům pod trestem smrti zakázán pobyt na Zemi. Na plnění tohoto nařízení dohlížely speciální jednotky Balde Runner, pověřené vyhledáváním a likvidací replikantů, kteří zákaz poruší. Při svém prvním uvedení přede deseti lety ohromil tento snímek diváky svým pohledem na budoucnost a brzy se stal obdivovaným klasickým dílem v žánru sci-fi. Inteligentní a provokativní scénář, volně vycházející z knihy Philipa K. Dicka „Sní androidi o elektrických ovcích ?“, výtvarná stránka a zvláštní efekty vytvořily svým autorům odrazový můstek k následující hvězdné kariéře. Rovněž pro některé hlavní představitele – zejména Rutgera Hauera – byl tento film významným mezníkem, který zařadil do kategorie mezinárodních hvězd.

Režisér Ridley Scott – tvůrce Vetřelce, Soupeřů, Thelmy a Lousie – nebyl spokojen se zásahy studia do konečné podoby filmu, ale jeho snaha o prosazení původní verze přinesla ovoce až po letech. Nyní je režisérův sestřih konečně promítán v hlavních světových kinech a jeho ohlas jenom potvrzuje to, co řady nedšených obdivovatelů už dávno věděly – Blade Runner je jedním z vrcholů světové kinematografie 80. let.

Režie: Ridley Scott
Hrají: Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Youngová, Edward James Olmos, William Sanderson, Daryl Hannahová, Joana Cassidyová

Podobné příspěvky