Nezařazené

Bolek Polívka

bolek polivkaJeden z nejpopulárnějších českých herců, který díky svému divadelnímu mistrovství
získal i mezinárodní renomé.

Absolvent JAMU, spoluzakladatel divadla Husa na provázku, získal popularitu i zahraniční věhlas díky mimořádným představením vycházejícím z pantomimy a pohybového divadla. Postupně se začal kromě divadla prosazovat i ve filmu a televizi. Pro Českou televizi vytvořil několik typů zábavných show – Manéž Bolka Polívky, Bolkoviny.

Filmová práce představuje především dlouholeté souznění s významnými domácími režiséry různých generací. Polívkova spolupráce s nejvýznamnější režisérkou nové vlny 60. let, Věrou Chytilovou započala v roce 1981 na komedii Kalamita a přes snímky Šašek a královna (1989) , Dědictví aneb Kurvahošigutentag (1992) nebo Vyhnání z ráje (2001) trvá až do současnosti v posledním filmu V. Chytilové Hezké chvilky bez záruky (2006) , kde Polívka vytváří jednu z hlavních rolí.

Spolupracuje i s další významnou legendou česko-slovenského filmu Jurajem Jakubiskem – Sedím na konári a je mi dobre (1989) , Bathory (2007) a je klíčovým představitelem filmů Jana Hřebejka. Objevil se jeho filmech, Pelíšky (1999) i Pupendo (2003), snímek Musíme se pomáhat s Polívkou v hlavní roli získal nominaci na Oscara pro nejlepší zahraniční film. Polívka je dvojnásobným držitelem Českého lva za hlavní role ve filmech Zapomenuté světlo (1996, r. Vladimír Michálek) a Musíme si pomáhat (2000, r. Jan Hřebejk ). Také jsme jej viděli v grotesce Skřítek (2005, r. Tomáš Vorel) nebo mezinárodně úspěšném snímku Bohdana Slámy Štěstí (2005) .

Podobné příspěvky