Fernando Meirelles

Během svých studií zvládl natočit své první experimentální dílo se štábem složeným z jeho přátel. Výsledný projekt vyhrál několik cen na venkovském nezávislém video festivalu.

Se stejnou skupinou přátel, založil novátorské studio Olhar Eletrönico (Electronic Glance), přinášející nový život do brazilské televize roku 1980. V roce 1989 Meirelles vymyslel a zrežíroval populární seriál pro děti Ra-Tim-Bum, pro brazilskou veřejnou televizi. Seriál se 190 epizodami získal zlatou medaili na New Yorském filmovém a televizním festivalu (New York Film and Television Festival) a k tomu mnoho dalších ocenění.

Poté začal režírovat reklamy a propagační videa. Jeho nezávislé studio, O2 Filmes, se stalo největším v Brazílii a za více než 10 let získalo nejvíce prestižních státních a mezinárodních ocenění, včetně 5 Lvů z Cannes a 9 cen Profesionál roku (Professional of the Year).

V roce 1997 režíroval svůj první celovečerní film O Menino Maluquinho (Waacky, Wacky Boy). V roce 2000 natočil spolu s režisérem Nando Olivalem, svůj druhý celovečerní film Domesticas (Maids / Služky), který byl vybrán do soutěže na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu.

V tomtéž roce se ujal režie epizody televizního seriálu Brava Gente Brasilia – Palace II (Golden Gate). Palace II byl přepracovaný v krátký film a získal mimo jiné cenu Best Short Film 2002 na Mezinárodní berlínském filmovém festivalu.

V roce 2002 se ve spolupráci s Kátiou Lund pustil do natočení Města Bohů, což mu přineslo nominaci na Oscara za nejlepší režii. Film byl také nominován na nejlepší filmovou adaptaci, nejlepší kameru a nejlepší střih. Po celém světě vyhrál přes 50 cen.

Podobné příspěvky