Good bye Lenin!

leninOriginálním a velmi humorným způsobem se k nedávné historii bývalého Východního Německa vrátil režisér Wolfgang Becker.

Příběh začíná v roce 1989, kdy nadšeně socialistická paní Kernerová upadne do kómatu, když uvidí v televizi svého syna, jak se účastní protistátní demonstrace. V kómatu přetrvá celých 8 měsíců a zaspí tak pád berlínské zdi, sjednocení Německa i konečné vítězství kapitalismu. Po jejím procitnutí je pak na jejím synovi Alexovi, aby dle doporučení lékařů zabránil šoku, který by ji mohl zabít.

Alex začne v panelákovém bytě o výměře 79m2 rozehrávat velkolepou mystifikaci. Paní Kernerová připoutaná na domácí lůžko si tak dále užívá socialismu a tv zpráv s líbajícími se soudruhy (netuší, že si synáček zařídil své malé TV studio, kde se svými kamarády připravuje dobové zprávy).

Zavzpomínejme si na motocykly Simson, krepsilonové ponožky, vzorkované tapety, víkendové kempy, optimistické znělky televizních novin, starty Sputniků.

Režie: Wolfgang Becker
Hrají: Daniel Brühl, Katrin Saß, Maria Simon, Chulpan Khamatova, Florian Lukas, Michael Gwisdek, Marc Bischoff, Ernst-Georg Schwill, Jürgen Vogel, Martin Brambach, Mennan Yapo
Trailer: Spusť

Podobné příspěvky

One Comment

  1. Podle mého názoru je to dobrý film 🙂 když jsem ho viděla poprvé v deseti letech,moc jsem tomu nerozuměla…ale po pár letech jse se na něj podívala znovu a uznávám,že režisér se na něm dost vyřádil:)

Comments are closed.