Jodie Foster


Strhující herecké výkony Jodie Foster ve filmech Znásilnění a Mlčení jehÅ?átek jí vynesly Oscary v kategorii nejlepší herečka a pověst jedné z nejuznávanějších hereček své generace.

Za roli v Mlčení jehÅ?átek získala také Zlatý glóbus, Cenu Britské akademie a Ceny Britských a Chicagských filmových kritiků. Na Oscara byla poprvé nominována za roli ve filmu Taxikář. Ta jí přinesla také ceny Losangeleských filmových kritiků a asociace National Society of Film Critics a hned dvě ceny BAFTA – v kategoriích nejlepší herečka ve vedlejší roli a nejlepší nový herec, kterou získala za role v Taxikáři a filmu Bugsy Malone.

Zatím naposledy se krátce objevila ve filmu Jeana Pierra Jeuneta Příliš dlouhé zásnuby. Před ním si zahrála v komerčním hitu Davida Finchera Úkryt a ztvárnila titulní roli v dramatu Andyho Tena
nta Anna a král. Celkem se objevila v téměř 40 filmech včetně sci-fi Kontakt Roberta Zemeckise, dramatu Nell Michaela Apteda, komedii Maverick s Melem Gibsonem a romantickém dramatu Návrat Sommersbyho s Richardem Gerem. Mezi její další filmy patří černobílá stylizovaná komedie Woodyho Allena Stíny a mlha, mysteriózní drama Siesta Mary Lambertové, drama Návrat do rodného města a dřívější snímky jako Tom Sawyer, Freaky Friday, Foxes, Hotel New Hampshire a Krev těch druhých, v němž všechny své dialogy namluvila francouzsky. Svou kariéru začala už ve třech letech, kdy se objevila v televizní reklamě.

Poté se stala součástí hereckého obsazení v několika televizních seriálech včetně Mayberry RFD, The Courtship of Eddie’s Father, My Three Sons a Paper Moon. Jejím celovečerním debutem byl film Napoleon a Samantha, v němž si zahrála ve svých osmi letech. Pozornost publika si však získala teprve svými rolemi ve filmech Alice už tu nebydlí (1975) a Taxikář (1976), přičemž druhý jmenovaný ji proslavil na mezinárodní úrovni. V roce 1976 si zahrála celkem ve čtyřech filmech – Bugsy Malone, Echoes of Summer, Little Girl Who Lives Down the Lane a Taxikář, z nichž byly všechny promítány na MFF v Cannes.

Za film Alana Parkera Bugsy Malone získala Italian Comedy Award. Jako režisérka debutovala v roce 1991 vysoce ceněným filmem Človíček Tate, v němž si také zahrála. V roce 1995 natočila druhý film Domů na svátky, který také produkovala. Hlavní roli obsadili Holly Hunter, Anne Bancroft a Robert Downey Jr. V roce 1992 založila společnost Egg Pictures, která následně vyprodukovala snímky Nell (1994), za nějž byla Foster nominována na Oscara v kategorii nejlepší herečka, Domů na svátky (1995), televizní drama Dítě na prodej (1998) a film Čekání na smrt. V roce 1996 společnost uvedla do americké distribuce francouzský film Hate. Zatím naposledy produkovala film Skandál v katolické škole (2001), v němž si také zahrála.

Podobné příspěvky