Kdy otevřou kadeřnictví, hospody nebo kina?

kadeřnice při stříhání vlasů

Situace v České republice se rapidně zlepšuje. Ačkoliv mnoho politiků nabádá občany k přísnosti, tak už se řada z nás těší nato, až si necháme ostříhat dlouhé vlasy nebo si budeme moct koupit nové boty. Zde najdete přehled rozvolnění služeb jako jsou kadeřnictví, restaurace a další.

Ministerstvo zdravotnictví dokončuje nový protiepidemický systém PES. Mnoho z nás si pamatuje ještě toho starého PSA, který nám byl vlastně absolutně k ničemu, protože se podle něho státní činitelé vůbec neřídili. Ten aktualizovaný v roce 2021 nabere na jiných obrátkách.

Jak by mohl nový PES fungovat?

Přednost dostanou negativně testovaní na koronavirus. Jedině tak je možné zabránit dalšímu šíření epidemie v našem státě. Pokud budete chtít využít služeb kadeřnictví nebo se zúčastnit kulturní akce, tak bude podmínkou otestování na koronavirus. Negativní test by byl vstupenkou i na další akce nebo do rozvolněných zařízení. Tady by měli ortodoxní odpůrci testování značný problém a mohli by být diskriminovaní. Nicméně, upravený PES by měl sice zohlednit to, že značná část populace už bude proti koronaviru očkovaná. Očkovaní by tedy měli výjimku a ostatní by museli ukázat negativní test.

První vlna rozvolnění začne 12. dubna. Tedy alespoň podle ministra vnitra Hamáčka. Ten to uvedl pro deník Právo. V této době by se měly zvednou diskutované a kontroverzní okresní uzávěry. „Padne plošný zákaz cestování mezi okresy, tedy i se všemi zákazy cest na chalupu a tak dále. Také skončí zákaz vycházení.“

Přednost mají nejmenší děti

A právě 12. dubna by se měly navracet do škol a školek nejmenší děti. Je to po portugalském vzoru, ze kterého ministr Hamáček vychází a bere inspiraci.

Naopak ještě není jasné, jak to bude s kadeřnickými a kosmetickými službami nebo třeba s knihovnami. Portugalci sice všechny tyto služby počítali do první vlny rozvolnění, ale naše vláda ještě v tomto vyčkává.

Posilovny, galerie a muzea

Podle Hamáčka by další rozvolnění mohlo přijít už 26. dubna. Je to o dva týdny později po první rozvolňovací vlně. V této době by se do základních škol měly vrátit děti z 5. a 6. ročníků.

Radost budou mít příznivci kultury a sportu. V této době se pravděpodobně otevřou brány galerií, muzeí a posiloven, ale i dalších vnitřních sportovišť. A uvolnit by se mohl i stánkový prodej. Nepočítá se však s prodejem jídla. Velice pravděpodobné je i otevření kosmetických salonů nebo knihoven.

Hospody, restaurace, bary a kina

V Portugalsku se počítá s datem 19. dubna pro otevření většiny dalších služeb. Za podmínky, že například v restauraci budou u stolu maximálně 4 lidé. U venkovního posezení maximálně 6 lidí. Omezená však bude otevírací doba restaurací. Ty by mohly mít otevřeno až do 22 hodin.

Podle vývoje portugalského scénáře by to pro český scénář rozvolnění znamenalo, že bychom si na oběd do restaurace mohli zajít 10. května. V toto datum by se do škol mohli vrátit všichni žáci. No a otevřít by mohla i kina a divadla.

Podle posledních informací se chystá úplné rozvolnění pro sport a pořádání koncertů na 24. května. Alespoň tak s tím počítá český rozvolňovací harmonogram.

Hodnocení

Podobné příspěvky