Laura Linney


Laura se na stříbrném plátně zatím naposledy představila ve filmu Billa Condona Kinsey s Liamem Neesonem. Za svůj herecký výkon byla nominována na Oscara, Zlatý glóbus a cenu SAG.

Kromě toho získala ocenění pro nejlepší herečku ve vedlejší roli od National Board of Review. Minulý podzim si zahrála na Broadwayi ve hře Donalda Marguliese Sight Unseen, v níž si zahrála již před 12 lety. Role Patricie jí vynesla nominaci na ocenění Tony a ceny asociací Drama League, Drama Desk Club a Outer Critic Circle.

Mezi její nadcházející filmy patří The Squid and the Whale, v němž si zahrála s Jeffem Danielsem, duchařské drama Jindabyne a snímek Jeremyho Brocka Driving Lessons. První nominaci na Oscara jí vynesla hlavní role Sammy Prescott ve filmu Kennetha Lonergana Na mě se můžeš spolehnout. Kromě toho byla nominována na cenu SAG, Zlatý glóbus a Independent Spirit Award a získala ceny asociací New York Film Critics Circle a National Society of Film Critics. V roce 2003 se objevila v romantické komedii Richarda Curtise Láska nebeská a dramatu Clinta Eastwooda Tajemná řeka, které jí přineslo nominaci na cenu The British Academy of Film and Television Arts.

Svou první hlavní roli si zahrála v akčním filmu z tropické džungle Kongo. Kromě něj se představila také ve filmech Absolutní moc, Prvotní strach, Truman Show, The House of Mirth, Lék pro Lorenza, Dave, Nevinné tahy, Život naruby, Proroctví z temnot, Život Davida Galea a P.S. Minulý rok se vrátila na televizní obrazovku v oblíbeném komediálním seriálu z produkce NBC Frasier. Ve čtyřech epizodách si zahrála lásku Dr. Frasiera Cranea Charlotte. Za tuto roli získala v roce 2004 Emmy v kategorii nejlepší hostující herečka v komediálním seriálu. První Emmy jí přinesla role v televizním filmu z produkce Showtime Iris s Genou Rowlands. Zahrála si také v seriálu Tales of the City, založeném na novelách Armistead Maupin, a jeho pokračování More Tales of the City. K jejím televizním filmům patří také Slepý bod a Milostné dopisy. Na divadelním pódiu se dále objevila v představení Richarda Eyre The Crucible (nominace na cenu Tony) a dále ve hrách Six Degrees of Separation, The Seagull, Hedda Gabler (cena Calloway), Holiday, Landscape of the Body, Honour a Sight Unseen, za kterou obdržela Theatre World Award a byla nominována na cenu Drama Desk.

Podobné příspěvky