Pohřeb prince Philipa: Vše, co chcete vědět

princ philip

Poslední rozloučení s prince Philipem se uskuteční v sobotu 17.4.2021. Na pohřbu budou pouze členové královské rodiny. Poslední rozloučení s oblíbeným členem královské rodiny bude v kapli svatého Jiří na hradě Windsor.

Princ Philip zemřel v požehnaném věku 99 let 9.4.2021. Několik týdnů se spekulovalo o jeho zdravotních komplikacím, kvůli kterým byl nakonec hospitalizován. Z nemocnice byl nakonec propuštěn, ale bohužel o několik dnů později skonal. Manžel Alžběty II. nakonec nebude mít státní pohřeb za účasti veřejnosti. S největší pravděpodobností za to může situace kolem krize COVID.

Na obřadu se očekává pouze třicet hostů z nejužšího středu královské rodiny, což je vlastně většinou příbuzenstvo.

Smuteční obřad se uskuteční v sobotu 17.4.2021 v 15 hodin a budou ho přenášet nejspíše všechny tuzemské televizní stanice. Ačkoliv v minulosti bývalo zvykem, že muži z královské rodiny měli na sobě při takto smutných událostech uniformy, tak tato smuteční událost bude výjimečná a bude bez oficiální uniforem. Princové Harry a William tak budou bez uniforem, stejně jako ostatní muži z královské rodiny.

Rodinné nepokoje

Celý svět s napětím sleduje, jak bude pohřeb probíhat, protože v královské rodině bují v těchto dnech obrovský konflikt, jehož aktéry je princ Harry, princ William a princ Charles. Média ze všech koutů nejspíš marně očekávají nějakou šarvátku nebo roztržku, ale jak je známo, tak královský dvůr dokáže udržet klidnou hlavu a netahat rodinné problémy na veřejnost. Tedy až na prince Harryho a jeho ženu. Nicméně i princ Harry má určitě slušné vychování a nebude se na pohřbu svého váženého dědečka dopouštět jakýchkoliv špatností, kterými by na sebe a svoji bezvýznamnou ženu Meghan upozorňoval.

Milovaný Land Rover na poslední cestě s prince Philipem

Podle oficiálního programu bude rakev s ostatky prince Philipa přenesena do vozu značky Land Rover, který poveze vévodu z Edinburghu na jeho poslední cestu. Vůz Land Rover Defender TD5 130 natřený vojenskou zelenou barvou je připomínkou jednoho z největších koníčků prince Philipa. Ten se na designu a technických úpravách vozu osobně podílel. A to šestnáct let. Jeho milovaný vůz poveze prince Philipa na jeho poslední cestu.

Harry nepůjde vedle Williama

Za vozem s rakví půjdou podle protokolu philipovy nejstarší děti princ Charles a princezna Anna. V průvodu půjdou také další dva synové princ Andrew a princ Edward. Sama královna přijede na pohřeb sama ve voze Bentley.

V celém procesí budou přítomné složky britského námořnictva, tak jak je u podobných obřadů zvykem. Na princovu počest budou vypáleny dělostřelecké salvy. Veškerá pozornost je však paradoxně upřena na prince Harryho a Williama. Napjatá situace v královské rodině je centrem pozornosti pro celý svět. Situaci zhoršilo interview, které uspořádala lovkyně špíny a senzací Oprah Winfreyová. Ta udělala s prince Harrym a jeho ženou Meghan rádoby dojemný rozhovor plný senzace, rodinného štěstí a zachráněných slepiček. Nakonec se ale ukázalo, že v pořadu účinkují pouze dvě opravdové slepice. Každopádně právě v těchto chvílích je princ Harry poprvé v Anglii od doby, kdy proběhl kontroverzní rozhovor v médiích po celém světě.

Média spekulují, že princ Harry nepůjde vedle svého bratra Williama v pohřebním průvodu. Údajně je oddělí je bratranec Peter Phillips, syn princezny Anny. Spekuluje se, že je to na příkaz samotné královny Alžběty II.

Královna Alžběta II.

Její výsost královna Alžběta II. se bude po pohřbu stěhovat z Buckinghamského paláce právě na hrad Windsdor, kde bude blíže svému zesnulému muži.

Princ Philip byl nezapomenutelným členem královské rodiny. Jeho humor a trefné vtípky, bavili nejen média, ale i královské protokoláře. Ačkoliv jde o nezapomenutelného člověka, tak na jeho pohřeb se bude vzpomínat také v souvislosti všudypřítomnou pandemií, která také znemožnila mnoha lidem ve Velké Británii, aby se s oblíbeným členem královské rodiny rozloučili.

Ve věku 99 let zemřel princ Philip.

Podobné příspěvky