Nezařazené

Terry Gilliam


Terry Gilliam se poprvé zviditelnil roku 1969 jako jediný americký člen televizního seriálu Monty Pythonův létající cirkus (Monty python’s Flying Cirkus).

Tento seriál se stal populární po celém světě. Jeho první celovečerní film, Monty Python a Svatý Grál (Monty Python And The Holy Gril, 1975), s ním spolurežíroval Terry Jones a brzy následoval jeho sólový režisérský debut v podobě filmu Žvahlav (Jabberwocky, 1977).

Poté, co natočil Crimson Permanent Assurance, úvodní scénu Monty Pythonova smyslu života (Monty Pythonâ€? Meaning of Life, 1983), natočil film, který mnozí považují za jeho mistrovský kousek – Brazil (1985, hr. Robert DeNiro). Kromě chvály kritiků a ceny Los Angeles Film Critic pro nejlepší film získal Gilliam nominaci na Oscara za nejlepší původní scénář. To bylo čtyři roky před tím, než natočil Dobrodružství Barona Prášila (The Adventures of Baron Munchausen). Následoval snímek Král rybář (The Fischer King, 1991, hr. Jeff Bridges), který mu vynesl nominaci na Zlatý Glóbus pro nejlepšího režiséra. Tento film také získal Stříbrného Lva na MFF v Benátkách.

V roce 1995 se Gilliam vrátil do režisérského křesla a natočil hvězdně obsazený snímek Dvanáct opic (Twelve Monkeys), který měl premiéru na MFF v Berlíně. Pokračoval s filmem Strach a hnus v Las Vegas (Fear And Loathing in Las Vegas, 1998). Ve filmu si zahráli Johnny Depp a Benicio Del Toro a film byl promítán v rámci MFF v Cannes. V roce 2000 začal Gilliam pracovat na svém celoživotním snu, The Man Who Killed Don Quixote, a již podruhé zde spolupracoval s Johnny Deppem. Produkce však byla proti jeho vůli zastavena během prvních týdnů natáčení. Nedávno dokončil Gilliam film pro děti. Tideland (2005).

Podobné příspěvky