Tomáš Vorel

vorelNa obor hrané režie na FAMU přestoupil ze stavební fakulty ČVUT. Své první filmy natáčel jako amatér (To můj Láďa, Kašpárek, Zákon samurajů, Rychlé šípy).

Na FAMU si získal pověst mimořádného talentu školními filmy Ze života popelnic (1983), Chci tě mít (1984, uveden v TV), Dáreček (1989 – TV), Ing. (1985), Chemikál (1986). Na těchto filmech většinou pracoval se svými kolegy z divadla Sklep, u jehož zrodu stál jako herec a spoluautor her (Besídka, Muzikál, Chemikál, Šediváci). Je také tvůrcem videoklipů Sklepa (Alebo áno, Hůl spí, Tak akorát). Jako herce ho můžete znát také z pantomimické skupiny Mimoza. Tomáš Vorel patří k iniciátorům divadla Akropolis na Žižkově a letního kina na Střeleckém ostrově.

Jeho celovečerním debutem byl povídkový film Pražská pětka (1988), v jehož epizodě Výlet na Karlštejn si zahrál postavu zlomyslného skřítka. Povídkový snímek Pražská pětka, který je dodnes ceněn jako jeden z nejlepších českých filmových počinů, vychází z poetiky pražských divadelních seskupení Mimoza, Kolotoč, Vpřed, Křeč a Sklep. Jeho druhý celovečerní film Kouř (1990)- „rytmikál totalitního věku“ vypráví příběh mladého inženýra Mirka, který v době socialistické reality přichází do nového zaměstnání a dostane velký úkol – vyčistit město od splodin a smogu. V roce 1996 přichází režisér Vorel s třetím celovečerním filmem Kamenný most, hořkou komedií odehrávající se v samém srdci Prahy – na Karlově mostě.

Jde o příběh plný romantiky, vášní, černého humoru a temné pražské mystiky. V roce 2000 natočil režisér jeden z divácky nejúspěšnějších českých filmů Cesta z města o programátorovi Tomášovi. Po dvou letech navazuje na tento film netradičním dokumentem Z města cesta (2002), ve kterém vyportrétoval pět neuvěřitelných osobností – mezi nimi například Evu Holubovou nebo Bolka Polívku. V roce 2005 měl premiéru další svérázný film, tentokrát řeznická groteska, s názvem Skřítek, za který byl Tomáš Vorel společně s Markem Jíchou a Petrem Králem oceněn Českým lvem za nejlepší výtvarný počin. Na Syracuse International Film and Video Festival v New Yorku získal film Skřítek hlavní cenu v kategorii „Evropský film“. Tomáš Vorel získal za své filmy řadu dalších ocenění. Nový celovečerní film Gympl vstupuje do kin 27. září. 2007.

Tomáš Vorel žije v Praze v Bráníku a mezi jeho oblíbené kraje patří zejména Rabštejn nad Střelou – nejmenší město v Evropě.

Podobné příspěvky