Nezařazené

Tony Scott


Narodil se roku 1944 v Anglii v Newcastlu, studoval malířství a film na Royal College of Art v Londýně.

Tam se rozvinul jeho zájem o kinematografii a pro Britský filmový institut natočil Loving Memory (1969) a One of the Missing (1971), půlhodinový film na motivy krátké povídky Ambrose Bierce.
V roce 1973 se svým bratrem Ridleym založili reklamní a produkční společnost RSA s kancelářemi v Londýně, New Yorku a Los Angeles. V následujícím období Scott vytvořil jedny z nejzábavnějších a nejpozoruhodnějších reklam, zdokonalující jeho filmový jazyk a sbírající každé významnější ocenění na trhu. Mezi ně patří například ceny Clio, několik stříbrných a zlatých Lvů z Mezinárodního filmového a televizního festivalu v Cannes a Londýnské prestižní ocenění Designers and Art Directors Award.

Scottovým filmovým debutem byl v roce 1983 moderní příběh o upírech Hlad (The Hunger, 1983) s Catherine Deneuve, Davidem Bowiem a Susan Sarandon. O tři roky později natočil v produkci Dona Simpsona & Jerryho Bruckheimera propagandu pro americkou armádu Top Gun s Tomem Cruisem a Kelly McGilles, kterému zajistily celosvětový úspěch ohromující letecké sekvence. Rok nato Scott potvrdil své postavení jednoho z předních akčních režisérů filmem Policajt v Beverly Hills II / Beverly Hills Cop II s Eddiem Murphym (1987). Následně natočil snímky Pomsta (Revenge, 1990), Bouřlivé dny (Days of Thunder, 1990), Poslední skaut (The Last Boy Scout, 1991) s Brucem Willisem, Pravdivá romance (True Romance, 1993) podle scénáře Quentina Tarantina. Dalšími tituly byl Krvavý příliv (Crimson Tide, 1995) s Genem Hackmanem a Denzelem Washingtonem a Fanatik (The Fan, 1996) s Wesley Snipesem a Robertem De Niro.

Scottova schopnost vytěžit svým talentem a zajímavým námětem zlato z pokladen kin byla naprosto evidentní u jeho filmu Nepřítel státu (Enemy of the State, 1998), kde se představili Will Smith, Gene Hackman nebo Jon Voight. Poté následoval méně akční, ale dostatečně dramatický špionážní thriller Spy Game (Spy Game, 2001) s Robertem Redfordem a Bradem Pittem.

V roce 2002 režíroval Tony Scott krátký film, respektive reklamu pro BMW, na které spolupracoval s takovými esy jako jsou Ridley Scott, David Fincher, Gary Oldman, James Brown nebo Marilyn Manson.

V poslední době natočil vynikající thriller o zasloužené pomstě Muž v ohni (Man on Fire, 2004) s Denzelem Washingtonem a Dakotou Fanning a Domino (Domino, 2005, hrají Keira Knightley, Mickey Rourke).

Podobné příspěvky